तीनै प्रारूपको क्रिकेटमा सबैभन्दा ठूलो ओपनिङ साझेदारी गर्ने तीन जोडी

काठमाडौं- भारतीय क्रिकेट टीमले सन् १९३२ मा पहिलो टेस्ट, सन् १९७४ मा पहिलो एकदिवसीय र २००६ मा पहिलो टी–२० अन्तर्राष्ट्रिय खेल्यो। यस समयमा धेरै ठूला र महान ब्याट्सम्यान भारतका लागि खेले, जसमा ओपनरहरूले छुट्टै प्रभुत्व जमाए।

विष्णु मानकड, सुनील गावस्कर, वीरेन्द्र सहवाग र गौतम गम्भीरलाई टेस्टमा महान ओपनरमा समेटिएको छ भने एकदिवसीय क्रिकेटमा सचिन तेन्दुलकर, सौरभ गांगुली, वीरेन्द्र सेहवाग र गौतम गम्भीरदेखि रोहित शर्मा र शिखर धवनको नाम वर्तमान युगमा रहेको छ।

सर्वश्रेष्ठ ओपनिङ ब्याट्सम्यान पनि समावेश छ। रोहित शर्माबाहेक गौतम गम्भीर र केएल राहुलले ओपनरको रूपमा टी-२० अन्तर्राष्ट्रियमा राम्रो प्रदर्शन गरेका छन्। हालसम्म, भारतले क्रिकेटको हरेक ढाँचामा धेरै अविस्मरणीय ओपनिङ साझेदारी देखिरहेको छ।

आज हामी प्रत्येक ढाँचामा भारतबाट सबैभन्दा ठूलो साझेदारीको बनाएको रेकर्डको बारेमा चर्चा गर्दैछौँ :

टेस्ट (विनू मानकड र पंकज राय, ४१३ न्यूजिल्याण्डविरुद्ध १९५६)

सन् १९५६ मा न्यूजिल्याण्ड र भारतबीचको पाचौं टेस्ट चेन्नईमा भयो। भारतले पहिले ब्याटिङ गर्दै ३ विकेटको क्षतिमा ५३७ रनको विशाल लक्ष्य खडा गर्‍यो। जवाफी न्यूजिल्याण्डले पहिलो इनिङमा २०९ र दोस्रो इनिङमा २१९ रन बनाएर अलआउट भयो। उसले यो इनिङ १०९ रनले गुमायो।

यस खेलमा भारतको एक मात्र इनिङ विनु मानकड (२३१)र पंकज रोय (१७३) ले पहिलो विकेटमा ४१३ रनको साझेदारी गरे। भारतको लागि आजसम्मको सबैभन्दा ठूलो साझेदारीको अभिलेख हो। यसबाहेक, भारतले पहिलो विकेटमा एकपटक ४०० भन्दा बढीको साझेदारी गरेको छ। वीरेन्द्र सेहवाग र राहुल द्रविडले २००६ लाहौर टेस्टमा ४१० रन बनाएका थिए।

वानडे (सचिन तेन्दुलकर र सौरभ गांगुली, २५८ केन्याविरुद्ध २००१)

एकदिवसीय अन्तर्राष्ट्रियमा, भारतको लागि पहिलो विकेटको सबैभन्दा ठूलो साझेदारीको कीर्तिमान दिग्गज ओपनिंग जोडीको नाम हो। २००१ मा दक्षिण अफ्रिकामा ट्राई ट्री सीरीज खेलमा सचिन तेन्दुलकर (१४६) र सौरभ गांगुली (१११) ले पहिलो विकेटमा २५८ रनको शानदार साझेदारी गरे।

पारलमा खेलेको खेलमा भारतले पहिले ब्याटिङ गर्दै ३५१/३को ठूलो स्कोर बनायो, जसको जवाफमा केन्याको टोलीले १६५/५ मात्र बनाउन सक्यो।

यस बाहेक, एकदिवसीयमा पहिलो विकेटको लागि २५० भन्दा बढी रनको साझेदारी भारत र यी दुवै ब्याट्सम्यानले गरेका थिए। सन् १९९८ मा कोलम्बोमा भएको खेलमा श्रीलंकाविरुद्ध, दुबै पहिलो विकेटमा २५२ रन जोडका थिए।

टी-२० (रोहित शर्मा र केएल राहुल, १६५ श्रीलंकाविरुद्ध २०१७)

रोहित शर्मा र केएल राहुलको टी-२० अन्तर्राष्ट्रियमा भारतको सबैभन्दा ठूलो ओपनिङ साझेदारीको कीर्तिमान छ।

२०१७ मा श्रीलंकाविरूद्ध टी–२० मा दुबै ब्याट्सम्यानको पहिलो विकेटको लागि १६५ रनको साझेदारी थियो। जसको कारण भारतीय टीमले २६०/५को रेकर्ड बनाउँदा गरी श्रीलंका (१७२) मा अलआउट भयो। र, भारत ८८ रनले विजयी।

रोहित शर्माले ४३ बलमा ११८ रनको शानदार इनिङ्स खेलेका थिए। टी-२० अन्तर्राष्ट्रियमा सबभन्दा छिटो शतक (३५) बलमा बनाएका थिए। केएल राहुलले ४९ बलमा ८९ रनको योगदान दिए तर उनले शतक बनाउन चुके।

भारतबाहेक पहिलो विकेटका लागि १५० भन्दामाथि टी-२० अन्तर्राष्ट्रियमा दुई पटक साझेदारी गरिएको छ।

दुबै पटक रोहित शर्मा र शिखर धवनले कीर्तिमान बनाए। दुवै ब्याट्सम्यानले २०१७ मा दिल्लीमा न्यूजिल्यान्डविरुद्ध १५८ र २०१८ मा डब्लिनमा आयरल्यान्डविरूद्ध १६० रन बनाएका थिए।

Loading...