यी पाँच ब्याट्सम्यान : जसले पाको उमेरमा शतक बनाए

काठमाडौं- तीनै प्रारूपको क्रिक्रेटमा शतक बनाउनु सजिलो काम होइन। तर, अहिलेसम्म धेरै ब्याट्सम्यानहरू छन् जसले तीनै प्रारूपको क्रिक्रेटमा शतक बनाएका छन्। रोहित शर्मा जस्ता चर्चित ब्याट्सम्यानले तीनै प्रारूपको क्रिक्रेटमा शतक बनाए।

१ सय शतकको रेकर्ड सचिन तेन्दुलकरको नाममा छ। वानडे क्रिक्रेटको कुरा गर्ने हो भने ओपनिङ गर्ने ब्याट्सम्यानहरूले शतक बनाउने बढी अवसरहरू पाउँछन्। यद्यपि त्यहाँ केही ब्याट्सम्यानहरू छन् जसले यस ढाँचामा धेरै शतक बनाउन सकेका छैनन्।

यदि वानडेमा शतक बनाए पनि उनले धेरै बुढेसकालमा यो उपलब्धि हासिल गरे। आज हामी पाँच ब्याट्सम्यानको बारेमा कुरा गर्दै छौँ, जसले आफ्नो करियरको वानडे म्याचमा सबैभन्दा बढी उमेरमा शतक बनाए :

मोहिन्दर अमरनाथ : (३७ वर्ष ११७ दिन)

भारतका पूर्वअनुभवी खिलाडी हुन् मोहिन्दर अमरनाथ। अमरनाथले ओडीआईमा ३७ वर्ष ११७ दिनको उमेरमा वान्डेमा आफ्नो करियरको पहिलो शतक बनाए। १९ जनवरी १९८८ मा उनले फ्रिदाबादमा वेस्टइण्डीजविरुद्ध पहिलो एकदिवसीय शतक बनाएका थिए। उनले आफ्नो ओडीआई करियरमा २ शतक मात्र बनाए।

सुनील गावस्कर : (३८ वर्ष ११३ दिन)

सुनील गावस्करले एकपटक टेस्ट क्रिकेटमा सर्वाधिक शतक बनाउने रेकर्ड बनाए। तर, उनले वान्डे खेलमा मात्र एक शतक बनाए।

३१ अक्टोबर १९८७ उनले नागपुरमा न्यूजिल्याण्डविरुद्ध शतक मात्र बनाए। उनले पहिलो वान्डे शतक ३८ वर्ष ११३ दिनको उमेरमा बनाएका थिए।

डेभिड हेम्प : ३८ वर्ष १४९ दिन

बर्मुडाका पूर्वओपनर डेभिड हेम्पले ६ अप्रिल २००९ मा केन्याविरुद्ध पहिलो ओडीआई शतक बनाए।

उनले आफ्नो ओडीआई करियरको पहिलो शतक ३८ वर्ष १४९ दिनको उमेरमा बनाए। यो शतक उनको करियरको एक मात्र शतक हो।

जियोफ बाँयकाट : ३९ वर्ष ५१ दिन

जियोफ बाँयकाट इंग्ल्यान्डका पूर्वब्याट्सम्यान हुन् । उनले ३९ वर्ष ५१ दिनको उमेरमा उमेरमा आफ्नो ओडीआई करियरको पहिलो शतक बनाएका थिए । उनले आफ्नो करियरकोे पहिलो शतक ११ डिसेम्बर १९७९ मा अष्ट्रेलियाविरुद्ध सिड्नीमा बनाएका थिए ।

खुर्रम खान : ४३ वर्ष १६२

यूएईका खुर्रम खानले सबैभन्दा बढी उमेरमा वानडे क्रिक्रेटमा पहिलो शतक बनाउने रेकर्ड बनाए। उनले ४३ वर्ष १६२ दिनको उमेरमा आफ्नो करियरको पहिलो वान्डे शतक बनाए। उनले यो शतक सन् २०१४ मा अफगानिस्तानविरुद्ध बनाएका थिए।

Loading...